Ta strona korzysta z cookies OK rozumiem Więcej informacji

izolacje balkonów podkarpacie+48 17 863 64 04

Weber.xerm 853F szybkowiążąca zaprawa klejąca / op.25kg

Producent: Weber
Dostępność: Na zamówienie u producenta
Waga: 25 kg
103.32 zł netto 84 zł
Ilość:
zwiększ zmniejsz

Opis produktu

weber.xerm 853 F (DEITERMANN KM Flex + Fix) to zaprawa klejowa do płytek, szybkowiążąca, łatwa w aplikacji, wysokojakościowa z dużą zawartością dodatków uszlachetniających. 

Najważniejsze właściwości produktu

 • szybkowiążąca - fugowanie po 3 godzinach
 • do stref mokrych i narażonych na wilgoć
 • w systemach ogrzewania podłogowego
 • do wnętrz i na zewnątrz

Zastosowanie produktu

weber.xerm 853 F stosowany jest w szczególności:

 • w miejscach gdzie występuje konieczność szybkiego wykonania prac (sklepy, apteki itp.),
 • do obszarów mokrych i narażonych na stałe oddziaływanie wilgoci,
 • w systemach ogrzewania podłogowego
 • na podłożach nieodkształcalnych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń,

Zaprawa klejowa weber.xerm 853 F nadaje się do wykonywania ściennych i podłogowych okładzin z płytek ceramicznych, mozaiki, kamionki, fajansu, klinkieru, glazury, mozaiki szklanej, lekkich płyt budowlanych i izolacyjnych. Podłożem pod okładziny może być:

 • beton,
 • tynk tradycyjny (np. cementowy, cementowo-wapienny),
 • jastrych cementowy (zarówno zespolony, na warstwie rozdzielającej jak i pływający),
 • jastrych anhydrytowy,
 • mur z elementów drobnowymiarowych (cegła, pustak betonowy, bloczek z betonu komórkowego, itp),
 • płyty gipsowe, gipsowo-kartonowe, suchy jastrych gipsowy.

weber.xerm 853 F nadaje się także do klejenia niewrażliwych na przebarwienia płytek z kamieni naturalnych. Z powodu występującej na rynku dużej ilości różniących się parametrami płytek i płyt z kamienia naturalnego nie można ustalić generalnej zasady stosowania weber.xerm 853 F do ich przyklejania. W wątpliwych przypadkach należy wykonać próbę. Do przyklejania wrażliwych na przebarwienia kamieni naturalnych należy stosować kleje dedykowane takim zastosowaniom, np. weber.xerm 853 F

Dane techniczne

Kolor: szary
Gęstość nasypowa: ok. 1,35 kg/dm³
Proporcje mieszania: 6,25 litra wody zarobowej na 25 kg suchej zaprawy (25% wody)
Sposób nanoszenia: tradycyjne narzędzia (paca zębata, kielnia)
Grubość warstwy kleju:

od 3 do 10 mm

Czas obróbki w (+20°C):  ok. 30 minut
Temperatura aplikacji (powietrza i podłoża): +5°C do +30°C
  Czas otwarty1):

ok. 20 minut

Możliwość chodzenia2):

po 3 godzinach

Możliwość spoinowania2):

po 3 godzinach

Pełne obciążenie (budownictwo mieszkaniowe): po 24 godzinach
Pełne obciążenie (wykorzystanie profesjonalne, ruch kołowy): po 4 dniach

1) W zależności od temperatury i miejsca budowy czas otwarty kleju może ulec skróceniu (w wyższych temperaturach) lub wydłużeniu (w niskich temperaturach).
2) W temperaturze +20°C i względnej wilgotności powietrza 65%.

Opakowania

worek 25 kg, paleta 1050 kg

Magazynowanie i transport

Zaprawę weber.xerm 853 F można składować w suchym pomieszczeniu i w fabrycznie zamkniętym opakowaniu, co najmniej 6 miesięcy od daty produkcji. W transporcie weber.xerm 853 F jest ładunkiem bezpiecznym w myśl przepisów ADR.  

Zużycie

ok. 1,7 kg/1 m2/1 mm warstwy przy układaniu na pełne podparcie

Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być czyste, nośne, stabilne i wolne od oleju, tłuszczu, luźnych i niezwiązanych cząstek oraz innych zanieczyszczeń mogących pogorszyć przyczepność. Ponadto podłoże musi być równe, bez wystających fragmentów i wtrąceń, jak również ubytków, spękań, raków itp.

Przed wykonaniem okładziny podłoże należy odpowiednio przygotować. Usunąć (np. skuć) wystające resztki zaprawy, mleczko cementowe, stare powłoki, wymalowania, zanieczyszczenia itp. usunąć np. przez skucie, szlifowanie, zmywanie wodą pod ciśnieniem itp. Ubytki uzupełnić np. zaprawami naprawczymi, adekwatnie do rodzaju i miejsca uszkodzenia podłoża lub wykonać jastrych. Do wypełniania lokalnych ubytków o głębokości do 10 mm można stosować także weber.xerm 853 F. Do odtłuszczania można zastosować preparat weber.sys 894 (Adexin FL).

Ogólne zalecenia dotyczące przygotowania podłoża podano poniżej

Podłoże Obróbka wstępna Gruntowanie
beton, jastrych cementowy, wysezonowany, w stanie powietrzno-suchym oczyścić brak w przypadku podłoży o małej chłonności, w przeciwnym razie materiałem weber.prim 801 (Eurolan TG 2).
płyty gipsowe i gipsowo-kartonowe, suchy jastrych gipsowy i inne podłoża o dużej chłonności oczyścić weber.prim 801
podłoża niestabilne (pylące), stare powłoki malarskie usunąć, następnie podłoże oczyścić weber.prim 801
tynki gipsowe zmatowić mechanicznie, następnie podłoże oczyścić weber.prim 801
jastrychy anhydrytowe (max. wilgotność 0,5%, dla systemów ogrzewania podłogowego 0,3%) przeszlifować, odkurzyć i oczyścić weber.prim 801

Przygotowanie produktu

Do naczynia zawierającego 6,25 litra czystej wody wsypać 25 kg (worek) suchej zaprawy weber.xerm 853 F i mieszać przez 2-3 minuty wolnoobrotowym mieszadłem elektrycznym do uzyskania jednorodnej masy. Odstawić na około 3 minut i ponownie lekko wymieszać. Nie należy przygotowywać więcej kleju niż można wykorzystać w ciągu czasu otwartego. 

Wskazówki wykonawcze

Przygotowany klej weber.xerm 853 F należy nanosić pacą o zębach dostosowanych do wielkości płytek.

Dla pomieszczeń/obiektów narażonych na oddziaływanie wilgoci (pomieszczenia mokre), dla okładzin zewnętrznych oraz obciążonych powierzchni poziomych wymagane jest ułożenie na pełne podparcie. Płytki należy wówczas układać tzw. metodą kombinowaną, polegającą na nakładaniu kleju zarówno na podłoże jak i płytkę.

Położenie płytki można skorygować jeszcze przez ok. 10 minut2). Nie układać płytek na styk. W zależności od wielkości płytek, potrzeb i upodobań estetycznych, pozostawić spoiny odpowiedniej szerokości stosując krzyżyki dystansowe. Resztki zaprawy zbierać z powierzchni okładziny za pomocą mokrej gąbki.

Spoinowanie
Płytki spoinować po 3 godzinach. Do spoinowania okładzin zewnętrznych oraz okładzin w systemach ogrzewania podłogowego należy stosować zaprawę weber.fug 877 (Cerinol Flex).

Dylatacje
Dylatacje w podłożu muszą się pokrywać z dylatacjami w okładzinie ceramicznej. Dylatacje strefowe, brzegowe, na połączeniach z innymi elementami budynku, itp. należy wypełnić elastycznymi masami na bazie silikonów, np. weber.fug 881(Plastikol FDN) lub poliuretanów, np. weber.tec PU K 25.
Rozstaw dylatacji strefowych na balkonach czy tarasach powinien wynosić 2-3 m (zalecana szerokość 8-10 mm). Dla okładzin wewnętrznych zaleca się, aby zdylatowane pole nie było większe niż 6*6m.

Czyszczenie narzędzi Czyszczenie narzędzi powinno odbywać się bezpośrednio po zakończeniu prac, a do tego celu należy używać czystej i ciepłej wody. W temperaturze +20°C i względnej wilgotności powietrza 65%.

Biuro Inicjatyw Gospodarczych KABA | Adres: ul. Przy Torze 1, 35-205 Rzeszów | Tel: +48 17 863 64 04 |
E-mail: kaba@kaba.rzeszow.pl